Menu
Tablet menu

Umywalka z otoczaka

Jeden projektów, który wygrał w konkursie „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszeni zostali studenci wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych z całej Polski. Autorem pracy jest Jarosław Koska, student IV roku projektowania na ASP w Łodzi.

O swoim projekcie autor, Jarosław Kosek mówi tak: – Chciałem pokazać jak można przekształcić zwykły otoczak w coś unikatowego, ale za razem dającego możliwość powielania. Unikatowe z możliwością powtarzania – to oksymoron, więc moim projektem jest nie określona rzecz, lecz sposób obróbki danego materiału. Umywalka z otoczaka to więc przede wszystkim sposób wycięcia miski zlewowej tak by surowy kamień nie stracił swojego piękna i niepowtarzalności, zyskując funkcjonalność.  

umywalka-z-otoczaków

nietypowa-umywalka-w-łazience

uwywalka_realizacja
Wykonująca umywalkę firma Polgranit dysponowała dużą ilością potrzebnego materiału pochodzącego z kopalń węgla brunatnego z okolic Konina. – Projekt zakładał realizację przy pomocy jednego, prostego narzędzia – piły. Mając takie możliwości nie widziałem powodu dla którego nie mógłbym spróbować pomóc – mówi Przemysław Przywarty, dyrektor Polgranitu. Choć realizacja okazała się trudniejsza niż pierwotnie zakładano, Przywarty deklaruje, że może spróbować ponownie: – Choćby z ciekawości. Zresztą jeśli ten pomysł się sprawdzi i zacznie funkcjonować na rynku jestem skłonny zmodernizować nasz park maszynowy.

Zobacz inne projekty, które wygrały w konkursie
Kostki granitowe „Abecadło” autorstwa Agaty Kokoszki, studentki V roku architektury wnętrz na warszawskiej ASP oraz trójwymiarowa płytka okładzinowa Jarosława Koski, studenta IV roku projektowania na ASP w Łodzi.

O konkursie
Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie elementów, które można będzie wykorzystać w architekturze, wystroju wnętrz czy przestrzeni publicznej.


Trzy sprawy wyróżniają projekt i konkurs spośród wielu skierowanych do studentów szkół plastycznych. Pierwszą z nich jest możliwość zrealizowania pomysłów w materiale niełatwym, niemal nieznanym i stosunkowo drogim, a co za tym idzie trudnym w pozyskaniu. Drugą jest udział studentów we wszystkich jego etapach. Najpierw w zajęciach dydaktycznych na uczelniach i w zakładach kamieniarskich, następnie w konsultacjach technicznych przed zgłoszeniem projektów do konkursu, wreszcie w pracach nad prototypami w wykonujących je firmach. Trzecią – prezentacja na targowych imprezach branżowych, możliwość sprzedaży praw do produkcji projektu i skonfrontowania artystycznej wizji z rynkiem zbytu.

 

Wystawę ze wszystkim projektami będzie można zobaczyć w podczas targów BUDMA 2011 (11-14 01.2011) w  Pawilonie 3, stoisko 55.

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(20 głosów)
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
Ceramika Cationo - laureat Red Dot Award 2014
Eva Minge projektuje wyposażenie łazienki
  • 1
  • 2
Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

VOX laureatem IF DESIGN AWARD

VOX laureatem IF DESIGN AWARD

środa, 11 marzec 2015

  • 1
  • 2
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe

czwartek, 07 czerwiec 2018

Krzesła Chat

Krzesła Chat

wtorek, 07 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Łódź Design Festival 2018

Łódź Design Festival 2018

piątek, 13 kwiecień 2018

Copper and the Home - konkurs dla projektantów

Copper and the Home -…

piątek, 13 kwiecień 2018

Szukaj

  • 1
  • 2
Dom z bali

Dom z bali

czwartek, 07 czerwiec 2018

Ukryte życie wody

Ukryte życie wody

środa, 21 marzec 2018

Podpórki i wsporniki pod półki

Podpórki i wsporniki pod półki

wtorek, 31 lipiec 2018

Dobre strony www

Login or Register