Menu
Tablet menu

Umywalka z otoczaka

Jeden projektów, który wygrał w konkursie „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszeni zostali studenci wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych z całej Polski. Autorem pracy jest Jarosław Koska, student IV roku projektowania na ASP w Łodzi.

O swoim projekcie autor, Jarosław Kosek mówi tak: – Chciałem pokazać jak można przekształcić zwykły otoczak w coś unikatowego, ale za razem dającego możliwość powielania. Unikatowe z możliwością powtarzania – to oksymoron, więc moim projektem jest nie określona rzecz, lecz sposób obróbki danego materiału. Umywalka z otoczaka to więc przede wszystkim sposób wycięcia miski zlewowej tak by surowy kamień nie stracił swojego piękna i niepowtarzalności, zyskując funkcjonalność.  

umywalka-z-otoczaków

nietypowa-umywalka-w-łazience

uwywalka_realizacja
Wykonująca umywalkę firma Polgranit dysponowała dużą ilością potrzebnego materiału pochodzącego z kopalń węgla brunatnego z okolic Konina. – Projekt zakładał realizację przy pomocy jednego, prostego narzędzia – piły. Mając takie możliwości nie widziałem powodu dla którego nie mógłbym spróbować pomóc – mówi Przemysław Przywarty, dyrektor Polgranitu. Choć realizacja okazała się trudniejsza niż pierwotnie zakładano, Przywarty deklaruje, że może spróbować ponownie: – Choćby z ciekawości. Zresztą jeśli ten pomysł się sprawdzi i zacznie funkcjonować na rynku jestem skłonny zmodernizować nasz park maszynowy.

Zobacz inne projekty, które wygrały w konkursie
Kostki granitowe „Abecadło” autorstwa Agaty Kokoszki, studentki V roku architektury wnętrz na warszawskiej ASP oraz trójwymiarowa płytka okładzinowa Jarosława Koski, studenta IV roku projektowania na ASP w Łodzi.

O konkursie
Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie elementów, które można będzie wykorzystać w architekturze, wystroju wnętrz czy przestrzeni publicznej.


Trzy sprawy wyróżniają projekt i konkurs spośród wielu skierowanych do studentów szkół plastycznych. Pierwszą z nich jest możliwość zrealizowania pomysłów w materiale niełatwym, niemal nieznanym i stosunkowo drogim, a co za tym idzie trudnym w pozyskaniu. Drugą jest udział studentów we wszystkich jego etapach. Najpierw w zajęciach dydaktycznych na uczelniach i w zakładach kamieniarskich, następnie w konsultacjach technicznych przed zgłoszeniem projektów do konkursu, wreszcie w pracach nad prototypami w wykonujących je firmach. Trzecią – prezentacja na targowych imprezach branżowych, możliwość sprzedaży praw do produkcji projektu i skonfrontowania artystycznej wizji z rynkiem zbytu.

 

Wystawę ze wszystkim projektami będzie można zobaczyć w podczas targów BUDMA 2011 (11-14 01.2011) w  Pawilonie 3, stoisko 55.

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę
« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 1. Nowe
 2. Komentarze
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
Ceramika Cationo - laureat Red Dot Award 2014
Eva Minge projektuje wyposażenie łazienki
Salt&Paper
Parowy zaparzacz herbaty
Projektantka Kirsi Svärd – laureatka Finnish Designer Awards 2014
Projekty oświetlenia i akceseriów do wnętrz
 • 1
 • 2
Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

VOX laureatem IF DESIGN AWARD

VOX laureatem IF DESIGN AWARD

środa, 11 marzec 2015

 • 1
 • 2
Krzesła Chat

Krzesła Chat

wtorek, 07 lipiec 2015

60. urodziny krzesła Panton One!

60. urodziny krzesła Panton One!

piątek, 20 luty 2015

 • 1
 • 2
Konkurs „Podstawa Dobrego Wnętrza”

Konkurs „Podstawa Dobrego Wnętrza”

czwartek, 15 październik 2015

„Global Innovation Award” (gia)

„Global Innovation Award” (gia)

czwartek, 09 lipiec 2015

Szukaj

 • 1
 • 2
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015

Lampa IKEA z prestiżową nagrodą…

piątek, 24 lipiec 2015

Dobre strony www

Login or Register