Menu
Tablet menu

Grzejniki, design i ekologia

My tylko pożyczamy świat od naszych dzieci - są to słynne słowa Jana Kriekelsa, założyciela firmy Jaga – producenta grzejników. Stały się one filarem filozofii marki, która w niezwykły sposób angażuje się w nowe projekty wzornicze, rozwija nowoczesną technologię oraz promuje akcje związane z ekologią i ochroną środowiska.

 Prezentujemy niewzykłe projekty grzejników firmy Jaga, będących działami sztuki, świadectwem troski o nasze środowisko a także niezwykłej ludzkiej kreatywności.

Grzejniki z odpadów

Grzejnik Bronx stworzony z butelek pet – jest unikalny zarówno z punktu widzenia użytych materiałow jaki zaskakującego nowoczesngo wzornictwa, inspotrowanego starymi żeliwnymi grzenikami. Stworzony został w dwóch wersjach – ściennej i stojącej. W projekcie celem nadrzędnym nie było stworzenie grzejnika samego w sobie ale zwrócenie uwagi  na problem  zanieczyszczania Ziemi odpadami, które nie ulegają biodegradacji.

Bronx1 jaga grzeniki design
  Jaga

 

Grzejniki przyszłości

Projekt Living Tomorrow polega na wybudowaniu i wyposażeniu domow przyszłości - nowoczesnch a przede wszystkim przyjaznych środowisku. W projekt ten angażują się firmy z całego świata, prezentując w nim swoje najnowocześniejsze produkty i rozwiązania technologiczne. Domy wyposażone są w najnowocześniejsze technologie izolacyjne, grzewcze, wentylacyje, elektorniczne, a także najlepszy sprzęt AGD i RTV itp. Co ważne, 80 % prezentowanych tam urządzeń i przedmiotów to produkty dostępne na rynku, pozostałe 20 % to prototypy.

Grzejniki Jaga są obecne w Living Tomorrow  od samego początku funkcjonowania projektu, czyli od 1995 roku. Jednym z ciekawszych zaprezentowanych tam rozwiązań jest Moby - inteligentna kapsuła. Jest to „mebel”, który wyposażony jest we własne ogrzewanie, chłodzenie oraz automatyczny system wentylacji utrzymujący stałą ilość świeżego powietrza. Doskonale wytłumiony wewnątrz i na zewnątrz może być wykorzystywany odpoczynku, su czy relaksu. Ponadto, przebywając w kapsule ogrzewanie w całym domu można ustawić do temperatury dyżurnej, co znacznie wpływa na oszczędność energii.

Moby design jaga
  Jaga
Moby design jaga 2
  Jaga

 

Grzejniki energooszczędne

Używanie grzejnika energooszczędnego to tylko połowa sukcesu. Aby produkt był na prawdę ekologiczny jego wytworzenie również powinno być przyjazne środowisku. Sam proces produkcji powinien zużywać  mniej energii i materiałów. Stosowane surowce powinny być naturalne aby po zakończeniu cyklu życia w jak największej części mogły zostać poddane recyklingowi. Przykładem może być tu również grzejnik Jagi małej pojemności wodnej - Low H2O, które zaczynają oddawać ciepło do pomieszczenia zaledwie po dwóch minutach od uruchomienia, a w ciągu kolejnych dwóch minut grzejnik jest w pełni sprawny.

Projekt pokazujący możliwości technologiczne i kreatywność to różowy grzejnik w kształcie klatki dla ptaków. Jest to największy grzejnik na świecie, który może być zasilany pompą ciepła i który może pracować w warunkach zewnętrznych. Jest świadectwem zaangażowania sęi w ekologię i sztukę jednocześnie.

Grzejnik-klatka design
  Jaga

 

Grzejniki i sztuka

Designersim sukcesem Jagi okazał się grzejnik Geo, pierwszy na świecie grzejnik wyprodukowany z naturalnego kamienia,. W 1999 roku nagrodozny został złotym medalem za wzornictwo na targach w Paryżu. Kolejnym wzorniczym sukcesem jest kolekcja grzejników  Iguana  inspirowanych dziecięcym rysunkiem słońca. Formę tego grzejnika można zmieniać w procesie produkcyjnym poprzez  różny stopień jego wygięcia. Iguana, wielokrotnie była nagradzana za wzornictwo (IF Design, nagroda targów ISH). Oba wzory - Geo i Iguana znalazły się wśród eksponatów Muzeum Sztuki Współczesnej w Ghent w Nowym Jorku.


Warto wspomnieć o jeszcze jednym jednym artystycznym projekcie Jagi w świecie grzejników:  Pięćdziesiąt grzejników na pięćdziesięciolecie działalności firmy Jaga i zespołu Rolling Stones – to niekomercyjny i na wskroś artystyczny projekt zrealizowany przez firmę Jaga w 2013 roku i zaprezentowany na zamku Van Hex. Przy współpracy z różnymi artystami, w tym  m.in. z Geronimo, powstało 50 niezwykłych grzejników inspirowanych kultowym zespołem. Najbardziej rozpoznawalnym grzejnikiem jest język Rolling Stones wykonany z aluminiowych puszek.

Grzejnik Rolling Stones
  Jaga

 

Grzejniki a relacje międzyludzkie

Na koniec grzejnik będący obecni w fazie projektu – HotSofa. To pomysł na kreatywne wykorzystanie grzejnika stojącego w budynku dworca, lotniska, biura, urzędu czy uczelni. Grzejnik w zabudowie staje się czymś w rodzaju ogniska, przy którym możemy się ogrzać, porozmawiać ze sobą, miło spędzić czas. Funkcja społeczna idzie tu w parze z funkcją dekoracyjną – energetycznie kolorowa kanapa, na dodatek ciepła, jest znacznie bardziej atrakcyjna niż zwykły, szary grzejnik.

HotSofa grzenik
  Jaga

 

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

  • 1
  • 2
Raport Wzorniczy 2019 z targów Salone del Mobile

Raport Wzorniczy 2019 z targów…

czwartek, 18 lipiec 2019

Meble tapicerowane - jak o nie dbać.

Meble tapicerowane - jak o…

środa, 17 lipiec 2019

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register