Menu
Tablet menu

Grzejniki, design i ekologia

My tylko pożyczamy świat od naszych dzieci - są to słynne słowa Jana Kriekelsa, założyciela firmy Jaga – producenta grzejników. Stały się one filarem filozofii marki, która w niezwykły sposób angażuje się w nowe projekty wzornicze, rozwija nowoczesną technologię oraz promuje akcje związane z ekologią i ochroną środowiska.

 Prezentujemy niewzykłe projekty grzejników firmy Jaga, będących działami sztuki, świadectwem troski o nasze środowisko a także niezwykłej ludzkiej kreatywności.

Grzejniki z odpadów

Grzejnik Bronx stworzony z butelek pet – jest unikalny zarówno z punktu widzenia użytych materiałow jaki zaskakującego nowoczesngo wzornictwa, inspotrowanego starymi żeliwnymi grzenikami. Stworzony został w dwóch wersjach – ściennej i stojącej. W projekcie celem nadrzędnym nie było stworzenie grzejnika samego w sobie ale zwrócenie uwagi  na problem  zanieczyszczania Ziemi odpadami, które nie ulegają biodegradacji.

Bronx1 jaga grzeniki design
  Jaga

 

Grzejniki przyszłości

Projekt Living Tomorrow polega na wybudowaniu i wyposażeniu domow przyszłości - nowoczesnch a przede wszystkim przyjaznych środowisku. W projekt ten angażują się firmy z całego świata, prezentując w nim swoje najnowocześniejsze produkty i rozwiązania technologiczne. Domy wyposażone są w najnowocześniejsze technologie izolacyjne, grzewcze, wentylacyje, elektorniczne, a także najlepszy sprzęt AGD i RTV itp. Co ważne, 80 % prezentowanych tam urządzeń i przedmiotów to produkty dostępne na rynku, pozostałe 20 % to prototypy.

Grzejniki Jaga są obecne w Living Tomorrow  od samego początku funkcjonowania projektu, czyli od 1995 roku. Jednym z ciekawszych zaprezentowanych tam rozwiązań jest Moby - inteligentna kapsuła. Jest to „mebel”, który wyposażony jest we własne ogrzewanie, chłodzenie oraz automatyczny system wentylacji utrzymujący stałą ilość świeżego powietrza. Doskonale wytłumiony wewnątrz i na zewnątrz może być wykorzystywany odpoczynku, su czy relaksu. Ponadto, przebywając w kapsule ogrzewanie w całym domu można ustawić do temperatury dyżurnej, co znacznie wpływa na oszczędność energii.

Moby design jaga
  Jaga
Moby design jaga 2
  Jaga

 

Grzejniki energooszczędne

Używanie grzejnika energooszczędnego to tylko połowa sukcesu. Aby produkt był na prawdę ekologiczny jego wytworzenie również powinno być przyjazne środowisku. Sam proces produkcji powinien zużywać  mniej energii i materiałów. Stosowane surowce powinny być naturalne aby po zakończeniu cyklu życia w jak największej części mogły zostać poddane recyklingowi. Przykładem może być tu również grzejnik Jagi małej pojemności wodnej - Low H2O, które zaczynają oddawać ciepło do pomieszczenia zaledwie po dwóch minutach od uruchomienia, a w ciągu kolejnych dwóch minut grzejnik jest w pełni sprawny.

Projekt pokazujący możliwości technologiczne i kreatywność to różowy grzejnik w kształcie klatki dla ptaków. Jest to największy grzejnik na świecie, który może być zasilany pompą ciepła i który może pracować w warunkach zewnętrznych. Jest świadectwem zaangażowania sęi w ekologię i sztukę jednocześnie.

Grzejnik-klatka design
  Jaga

 

Grzejniki i sztuka

Designersim sukcesem Jagi okazał się grzejnik Geo, pierwszy na świecie grzejnik wyprodukowany z naturalnego kamienia,. W 1999 roku nagrodozny został złotym medalem za wzornictwo na targach w Paryżu. Kolejnym wzorniczym sukcesem jest kolekcja grzejników  Iguana  inspirowanych dziecięcym rysunkiem słońca. Formę tego grzejnika można zmieniać w procesie produkcyjnym poprzez  różny stopień jego wygięcia. Iguana, wielokrotnie była nagradzana za wzornictwo (IF Design, nagroda targów ISH). Oba wzory - Geo i Iguana znalazły się wśród eksponatów Muzeum Sztuki Współczesnej w Ghent w Nowym Jorku.


Warto wspomnieć o jeszcze jednym jednym artystycznym projekcie Jagi w świecie grzejników:  Pięćdziesiąt grzejników na pięćdziesięciolecie działalności firmy Jaga i zespołu Rolling Stones – to niekomercyjny i na wskroś artystyczny projekt zrealizowany przez firmę Jaga w 2013 roku i zaprezentowany na zamku Van Hex. Przy współpracy z różnymi artystami, w tym  m.in. z Geronimo, powstało 50 niezwykłych grzejników inspirowanych kultowym zespołem. Najbardziej rozpoznawalnym grzejnikiem jest język Rolling Stones wykonany z aluminiowych puszek.

Grzejnik Rolling Stones
  Jaga

 

Grzejniki a relacje międzyludzkie

Na koniec grzejnik będący obecni w fazie projektu – HotSofa. To pomysł na kreatywne wykorzystanie grzejnika stojącego w budynku dworca, lotniska, biura, urzędu czy uczelni. Grzejnik w zabudowie staje się czymś w rodzaju ogniska, przy którym możemy się ogrzać, porozmawiać ze sobą, miło spędzić czas. Funkcja społeczna idzie tu w parze z funkcją dekoracyjną – energetycznie kolorowa kanapa, na dodatek ciepła, jest znacznie bardziej atrakcyjna niż zwykły, szary grzejnik.

HotSofa grzenik
  Jaga

 

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Powrót na górę
Ściany w stylu Art Deco

Ściany w stylu Art Deco

czwartek, 11 marzec 2021

  1. Nowe
  2. Komentarze
Ściany w stylu Art Deco
miska WC SAVE!
Technologia gaz-pod-szkłem
Lampy PUFF-BUFF
Kolorowe grzejniki
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015

NSP " color2"

  • 1
  • 2
Kreatywne meble do przechowywania

Kreatywne meble do przechowywania

środa, 17 luty 2021

Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

  • 1
  • 2
Projekty Paoli Navone

Projekty Paoli Navone

poniedziałek, 08 marzec 2021

Stoły i stoliki Spell

Stoły i stoliki Spell

poniedziałek, 15 luty 2021

  • 1
  • 2
Wystawa „Young Design 2020 - Młodzi projektanci wczoraj i dziś”.

Wystawa „Young Design 2020 -…

czwartek, 25 luty 2021

Targi MEBLE POLSKA i HOME DECOR w maju tylko ONLINE

Targi MEBLE POLSKA i HOME…

środa, 24 luty 2021

Szukaj

  • 1
  • 2
Remont kuchni w czasie epidemii

Remont kuchni w czasie epidemii

czwartek, 11 marzec 2021

Dobre strony www

Login or Register