Menu
Tablet menu

265 lat Villeroy & Boch

Villeroy & Boch to rodzinna firma o długiej i pięknej tradycji. Jej wzornictwo, obecne na rynku od 265 lat, znane jest na całym świecie. Obecne w prywatnych domach, moskiewskim teatrze Bolshoi, luksusowych apartamentach na Palmowej Wyspie w Dubaju, a nawet w Pałacu Papieskim w Watykanie. A wszystko zaczęło się w połowie XVIII wieku...


Początki porcelany

W 1748 r. w niewielkim miasteczku Audun-le-Tiche w Lotaryngii niejaki François Boch – szanowany odlewnik, pracujący dla królewskiego dworu – rezygnuje z intratnej posady i zakłada rodzinną fabrykę porcelany. Prowadzony z pasją i zaangażowaniem zakład szybko zyskuje uznanie nie tylko wśród okolicznych mieszkańców. Już niespełna 20 lat później urasta do rangi Królewsko-Cesarskiej Manufaktury, a zachwycona produktami Maria Teresa pozwala na zamieszczanie swego herbu na zastawie stołowej. W 1809 r. jeden z wnuków założyciela – Jean- François Boch – kupuje byłe opactwo benedyktynów w Mettlach nad rzeką Saarą. W pięknym, barokowym budynku do dzisiaj mieści się siedziba firmy.

Już w latach 40. XIX w. produkty będące chlubą niemieckiego rękodzieła zdobią warszawskie witryny. Przyciągają spojrzenia dam i gentlemanów również w wielu innych miastach świata: Londynie, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Stambule, Moskwie. Od połowy XIX w. docierają do obu Ameryk, a także na Wystawy Światowe. Villeroy & Boch wchodzi w nowoczesność pewnym krokiem, wyznaczając standardy zarówno w dziedzinie społecznej, jak i technologicznej! System opieki socjalnej, roztaczanej nad pracownikami przedsiębiorstwa oraz ich rodzinami, staje się wzorem dla reform Bismarca. Rozwiązania łazienkowe, które z czasem poszerzają ofertę Villeroy & Boch, przyczyniają się do podniesienia poziomu higieny Europejczyków. Od 1870 r. firma zaopatruje miejskie łaźnie i toalety w łatwe w utrzymaniu czystości płytki. W 1899 r. jako pierwsza rozpoczyna przemysłową produkcję sanitariatów: dzięki zastosowanym metodom – wylewaniu płynnej masy ceramicznej do form oraz wykorzystaniu odpornego na działanie wysokiej temperatury szamotu – niedrogie i dobrej jakości toalety trafiają do szerokiego grona odbiorców.

 

Alt Luxemburg design villeroy bosh
 Villeroy & Boch
 
Mettlacher Platten design villeroy bosh
 Villeroy & Boch
 
Kolekcja papieska design villeroy bosh
Kolekcja papieska Villeroy & Boch


 Łazienkowa rewolucja

W latach 70. XX w. Villeroy & Boch znów zaskakuje! Współpraca ze znanym projektantem przedmiotów użytkowych Luigim Colanim owocuje zupełnie nowym, rewolucyjnym podejściem do łazienki. Odtąd to już nie ukryte przed gośćmi miejsce, służące wyłącznie higienie osobistej. Pomieszczenie zyskuje na znaczeniu: niczym nie różni się od dziennego pokoju – staje się pełnoprawną częścią domu, funkcjonalną i estetyczną jednocześnie. Ergonomiczne kształty ceramiki oraz podział przestrzeni na kąpielową i toaletową mają sprzyjać odpoczynkowi oraz służyć regeneracji sił. Design wkracza do łazienki z Villeroy & Boch i …zostaje tam do teraz!

 Luigi Colani design villeroy bosh

Villeroy & Boch

 

Villeroy & Boch dziś

Dziś produkty Villeroy & Boch są obecne w ponad 125 krajach świata. Możne je spotkać zarówno w domach prywatnych jak również hotelach, restauracjach i instytucjach kultury. Terakotowa mozaika zdobi fasadę amsterdamskiego Rijksmuseum, płytki z Mettlach zawitały do moskiewskiego teatru Bolshoi oraz katedry w Kolonii, a nasycone bogactwem Dalekiego Wschodu kolekcje zastawy stołowej – L’Oriental, Etoile du Nord i Côte d’Azur, pokonują wraz z podróżnymi trasę legendarnego Orient-Expressu.

VB ISH TrueOak design villeroy bosh
 Villeroy & Boch
VB LaBelle design villeroy bosh
 Villeroy & Boch
 
VB My Nature design villeroy bosh
Villeroy & Boch

  

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Powrót na górę
Ściany w stylu Art Deco

Ściany w stylu Art Deco

czwartek, 11 marzec 2021

  1. Nowe
  2. Komentarze
Ściany w stylu Art Deco
miska WC SAVE!
Technologia gaz-pod-szkłem
Lampy PUFF-BUFF
Kolorowe grzejniki
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015

NSP " color2"

  • 1
  • 2
Kreatywne meble do przechowywania

Kreatywne meble do przechowywania

środa, 17 luty 2021

Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

  • 1
  • 2
Projekty Paoli Navone

Projekty Paoli Navone

poniedziałek, 08 marzec 2021

Stoły i stoliki Spell

Stoły i stoliki Spell

poniedziałek, 15 luty 2021

  • 1
  • 2
Wystawa „Young Design 2020 - Młodzi projektanci wczoraj i dziś”.

Wystawa „Young Design 2020 -…

czwartek, 25 luty 2021

Targi MEBLE POLSKA i HOME DECOR w maju tylko ONLINE

Targi MEBLE POLSKA i HOME…

środa, 24 luty 2021

Szukaj

  • 1
  • 2
Remont kuchni w czasie epidemii

Remont kuchni w czasie epidemii

czwartek, 11 marzec 2021

Dobre strony www

Login or Register