Menu
Tablet menu

MEDIATEKA - design na skalę europejską

Instalacja składa się z geometrycznych brył odwołujących się do tradycyjnych typologii mebli. Obiekty wykonane z drewnopochodnej, ekologicznej płyty budowlanej tworzą siedziska, stoły, biurka, półki, które zapraszają do ich twórczego wykorzystania. Autorem projektu jest polska pracownia projektowa Studio Rygalik.

Idea projektu

MEDIATEKA została pomyślana jako funkcjonalne uzupełnienie wystawy prezentującej współczesną sztukę polską z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Jest to artystyczna aranżacja, która spełnia konkretną funkcję – jest przestrzenią dialogu z szeroko rozumianą kulturą, jak również przestrzenią dialogu o kulturze. Jest to miejsce spotkań z książką, publicystyką, sztuką oraz ludźmi, którzy chcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami, inspirować siebie oraz innych – mówi projektant Tomek Rygalik.

BOZAR__MEDIATEKA_PLYTA_DREWNOPOCHODNA_PHOTO_ERNEST_WINCZYK_FULLRES_1
  Mediateka. fot.: Ernest Wińczyk
BOZAR__MEDIATEKA_PLYTA_DREWNOPOCHODNA_PHOTO_ERNEST_WINCZYK_FULLRES_2
  Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk

BOZAR__MEDIATEKA_PLYTA_DREWNOPOCHODNA_PHOTO_ERNEST_WINCZYK_FULLRES_3
  Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk

MEDIATEKA to wyjątkowy, ale również odważny projekt, dlatego mamy nadzieję, że w Polsce spotka się z równie entuzjastycznym odbiorem jak w Brukseli – mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.

W pażdzierniku 2011 roku cała instalacja została sprowadzona do Polski przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Można ją oglądać w Gmachu Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1, na II piętrze w holu Intertekst. Wcześniej MEDIATEKA towarzyszyła wystawie Potęga Fantazji. Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski (Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland), prezentowanej od czerwca do września 2011 roku w Centrum Sztuki BOZAR w Brukseli, w ramach programu Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

O autorze projektu

Portrait_3_Tomek_Rygalik_photo-Krzysztof_Kozanowski_aTomek Rygalik prowadzi własne studio projektowe w Warszawie oraz pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP (PG13). Pełni funkcję dyrektora artystycznego Comforty - wiodącej polskiej marki meblowej. Studiował Architekturę w Łodzi oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla firm projektowych w Nowym Jorku, dla klientów takich jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, itd. W 2003 podjął studia na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Zrealizował projekty m.in. dla DuPont, Moroso, Artek, Noti, Heal's, Ideal Standard, Pfleiderer, BOZAR i polskiej prezydencji w UE. www.studiorygalik.com

Tomasz Rygalik, fot.: Krzysztof Kozanowski

O materiale

BOZAR__MEDIATEKA_PLYTA_DREWNOPOCHODNA_PHOTO_ERNEST_WINCZYK_FULLRES_4
Mediateka powstała przy wsparciu Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. - producenta drewnopochodnej płyty budowlanej MFP®. Jest to materiał o wyjątkowych właściwościach konstrukcyjnych, funkcjonalnych  i estetycznych oraz szerokim wachlarzu zastosowań. Ze względu na swoje parametry – wytrzymałość na obciążenia, cięcie, wiercenie, frezowanie oraz wysoką odporność na wilgoć jest wykorzystywana jako popularny materiał w różnorodnych pracach budowlanych, wykończeniowych na każdym etapie budowy czy remontu domu. Jest zazwyczaj niewidoczna, bo przykryta okładziną ścienną lub podłogą. W projekcie Mediateki wyjątkowo znalazła zupełnie nowe zastosowanie – jako materiał do budowy artystycznych brył, które stały się funkcjonalnymi meblami. Ma ona naturalny kolor szlachetnego drewna, który miękko odbija światło. Dodatkowo uszlachetniona została specjalnym lakierem zapewniającym jej gładkość, która z jednej strony jest przyjemna dla oka, z drugiej - zwiększa komfort użytkowania mebli.
 
Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(14 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Półki Mono Domek dla książki »
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014

Szukaj

Dobre strony www

Login or Register