Menu
Tablet menu

Stół według projektu Roberta Majkuta

Stół jest elementem koncepcji projektanta, który jest częścią kompozycji obejmującej sam stół oraz cykl sześciu grafik wykonany na podstawie matrycy znajdującej się na blacie.

Opis autorski


Stół to mebel symboliczny. Nie bez przyczyny stał się nośnikiem mojej idei. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie. Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy.

Sto_Roberta_Majkuta_w_Muzeum_Narodowym_w_Poznaniu_1

Sto_Roberta_Majkuta_w_Muzeum_Narodowym_w_Poznaniu_3

Opis techniczny projektu

Konstrukcja żeberkowej podstawy stołu wykonana jest z lakierowanego na czarno mdf’u. Blat stołu został wyfrezowany cyfrowo w formę reliefu i polakierowany. Górna część reliefu została pomalowana na kolor czarny i służyła jako matryca do odbitek. W końcowej fazie produkcji blat został zalany kilkumilimetrową warstwą epoksydowej żywicy zakrywającą całość reliefu i tworzącą gładką, połyskującą powierzchnię blatu. Krawędzie i boki blatu polakierowano na czarno. Stół stanowi konstrukcyjny monolit a zastosowane techniki rzemieślnicze mają ręczny charakter wykończeń. Wymiary stołu: blat – 100 cm X 206 cm; wysokość – 74 cm

Sto_Roberta_Majkuta_w_Muzeum_Narodowym_w_Poznaniu_2

Stół można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Znajduje się na ekspozycji w Sali Gobelinowej od lutego bieżącego roku.

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Kultowe krzesła Kolekcja Bambooo »
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
Ceramika Cationo - laureat Red Dot Award 2014
Eva Minge projektuje wyposażenie łazienki

Szukaj

Dobre strony www

Login or Register