Menu
Tablet menu

Jak układać płytki w różnych formatach

Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór stylu, kolorystyki i materiałów. To proces wielu decyzji, które składają się na całość wykończenia. Dopasowanie formatu i rodzaju płytek, a potem fug wymaga przemyślenia oraz wiedzy. Nawet, jeśli decydujesz się na fachową pomoc architekta czy ekipy remontowej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy aranżacji płytek w różnych formatach i wielkościach.

W wielu formatach

Jednorodna powierzchnia, wykończona płytkami w stonowanej kolorystce, zarówno na podłodze jak i ścianie, to jeden ze sposobów, które sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Szukając pomysłu na wyposażenie wnętrza, warto skorzystać z bogatej oferty producentów płytek ceramicznych, którzy coraz odważniej podchodzą do wielkości, formatów, kolorów i dekorów płytek, zachęcając klientów tym samym do aranżacyjnych poszukiwań.

Przy różnych rozmiarach płytek, możemy łączyć barwy, wzory, czy struktury w nieszablonowy sposób. Decydując się na takie rozwiązanie, warto na wstępie dokładnie przemyśleć całość kompozycji. Przed ułożeniem na jednej powierzchni różnych formatów płyt, takich jak: kwadraty, prostokąty, o różnych wielkościach, a zwłaszcza z wykorzystaniem płyt dekoracyjnych, należy opracować na wstępie prac dodatkowy plan koncepcji, aby ograniczyć zbędne docinanie płyt, a przez to niepotrzebne marnotrawienie materiału – radzi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic.

wnętrza łazienki - płytki

 

Biel i czerń na różne sposoby

Jedno z najbardziej klasycznych połączeń, które idealnie sprawdzi się także w nowoczesnym wnętrzu to kontrast czernobiały. Warto pamiętać, że płyty o nietypowych rozmiarach mogą wymagać bardziej starannego podejścia przy układaniu. Decydując się na wykorzystanie płytek wielkoformatowych, należy zwrócić szczególną uwagę na konsystencję kleju, jego czas wysychania i twardnienia. Wielu producentów, w tym także Rotberg, oferuje dedykowane kleje pozwalające uniknąć efektu zapadnięcia się, załamania płaszczyzny czy podniesienia krawędzi płytki.

ukladanie plytek ceramicznych 3

 

Dekory

Jeśli planujemy we wnętrzach zastosować dekor warto komponować płyty nie tylko ze względu na wzór, ale także rozmiar i rodzaj. Wybór jest szeroki i warto z niego korzystać. Szczególnie, że sama aranżacja nie powinna przysporzyć dużych problemów wykończeniowych. Kiedy wybieramy płytki w różnych rozmiarach, warto uzupełnić aranżację równie nietypowymi dekorami.

łazienka płytki

 

Układanie bez błędów

Nawet najbardziej kreatywny pomysł na wykończenie wnętrza nie spełni swojego zadania, jeśli nie zostanie odpowiednio zrealizowane. Staranne ułożenie może przesądzić o sukcesie aranżacyjnym. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, możemy poprosić o pomoc fachowców i dowiedzieć się, czego unikać. Najczęściej spotykanymi błędami i zaniedbaniami przy układaniu płytek w stosunku do podłoża, jest jego nieodpowiednie przygotowanie. Nie powinniśmy układać płytek, jeśli podłoże jest nierówne, nasiąkliwe, zbyt gładkie lub ma pozostałości substancji antyprzyczepnościowych. Musimy także zwrócić uwagę na stabilność – podłoże nie może uginać się czy zmieniać wymiar, a także na nośność – czy nie jest przypadkiem osypliwe, nie rozwarstwia się czy kreduje – dodaje. Dokładne przygotowanie podłoża nie tylko pomoże w układaniu płytek, ale także przesądzi o ich trwałości wykończenia. Wybierając płytki, powinniśmy dobrać do nich także odpowiedni klej. Nie mając dostatecznych informacji, w tej kwestii również łatwo o pomyłkę. Klienci często stosują niewłaściwie dobrany do podłoża i płytki klej pod względem parametrów oraz konsystencji. Układając je, stosują zbyt grubą warstwę kleju lub niewłaściwie rozprowadzają go po płytce. Niedopuszczalne jest tak zwane „klejenie na placki”, gdzie klej nie jest rozprowadzony na całej powierzchni płytki, co może spowodować jej pękanie lub nasiąkanie powierzchni wodą. Przy zakupie płytek powinniśmy również sprawdzić zgodność odcieni danej partii czy ich rozmiarów, aby uniknąć pomyłki lub różnicy w kolorze przy montażu.

wnętrza łazienka

 

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(26 głosów)
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register