Menu
Tablet menu

Ukryte życie wody

22 marca obchodzony jest  Światowy Dzień Wody. „Ukryte życie wody”, to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Zwraca ono uwagę na długofalowe konsekwencje braku dostępu do tego surowca, które na co dzień nie są dostrzegane.26% ludności całego świata – ponad 2 miliardy osób – żyje obecnie w krajach, w których dostęp do wody jest utrudniony. W perspektywie oczekiwanego wzrostu populacji, ten odsetek ma osiągnąć aż 40% do 2050 roku. Stały wzrost liczby ludności na świecie oznacza większe zapotrzebowanie na wodę słodką w celu nawodnienia i produkcji żywności, oraz zapewnienia lepszych warunków sanitarnych, higieny i zarządzania gospodarką odpadami.

W tym roku Fundacja We Are Water chce zwrócić uwagę na liczne problemy społeczne, które powiązane są z utrudnionym dostępem do wody. Jej brak nie oznacza tylko niemożności zaspokojenia pragnienia i potrzeb higienicznych. Ma on dużo poważniejsze konsekwencje, rzutujące na funkcjonowanie całych społeczności, także w dalszej perspektywie czasowej.

 

 

Powszechnie wiadomo, że żyjemy dzięki wodzie - jest niezbędna do przetrwania, dzięki niej możliwy jest rozwój i budowanie samodzielnych społeczności, które same na siebie pracują, generują zyski i rozwijają się. Powiązania ze zdrowiem też są powszechnie zauważalne – śmiertelne choroby, takie jak tyfus czy błonica przestają być zagrożeniem, gdy zapewni się dostęp do wody pitnej. Wraz z zapewnieniem dostępu do czystej wody nadającej się do picia i zaspokajania potrzeb higienicznych poprawia się ogólny stan zdrowia społeczności. To z kolei przekłada się na poprawę życia kobiet, które nie muszą już tak mocno angażować się w opiekę nad chorymi, dzięki czemu mogą uczyć się i pracować. Jest to o bardzo ważne, ponieważ praca zarówno zwiększa dobrobyt samej rodziny, jak i dochód generowany przez społeczeństwo. Dostęp do wody pitnej jest warunkiem równouprawnienia i szansy na rozwój. Dlatego też Fundacja przypomina, że woda oznacza przyszłość. Dostęp do niej wpływa na polepszenie jakości życia oraz daje możliwość dalszego rozwoju, zarówno jednostek, jak i całych społeczności.

 

Grupa Roca będącą globalną marką jest świadoma, jak ważne są inicjatywy o charakterze społecznym, promuje ekologiczny styl życia oraz racjonalne korzystanie z tego cennego zasobu. Mając na uwadze problemy związane z dostępem do infrastruktury sanitarnej, Roca Polska inicjuje i realizuje projekty mające na celu podwyższenie standardów sanitarnych oraz poprawę komfortu korzystania z toalet w przestrzeni publicznej i prywatnej. Przykładem takiej postawy jest współpraca z Fundacją Habitat for Humanity Poland, która realizuje projekty zapewniające godne miejsce do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym. W ramach umowy Roca Polska przekazała pięć pakietów, składających się z ekologicznych rozwiązań pozwalających na oszczędność wody i energii. Są to: miski WC Rimless Debba, stelaże podtynkowee DUPLO, deski WC Duroplast oraz przyciski PL2 DUAL. Zostały one wykorzystane przy realizacji dwóch projektów zainaugurowanych w 2017 roku: w  Centrum Praw Kobiet jako wsparcie dla mieszkań interwencyjnych w Warszawie dla kobiet i dzieci uciekających przed przemocą domową, oraz jako wparcie dla rodziny z sześciorgiem dzieci mieszkającej aktualnie w jednym pokoju. Kolejne 5 pakietów zostanie przekazanych w drugim kwartale bieżącego roku do mieszkań stanowiących zasoby pierwszej w Polsce Społecznej Agencji Najmu, będącej programem Fundacji Habitat, którego celem jest kompleksowe wsparcie niezamożnych osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Społeczna Agencja Najmu udziela wsparcia mieszkaniowego oraz w zakresie uzyskania stabilnej pracy.

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register