Menu
Tablet menu

Malarstwo Leona Tarasewicza

 

 

Leon Tarasewicz zaprasza widza do wnętrza obrazu. To sytuacja, którą różni artyści poprzez stulecia próbowali uzyskać różnymi metodami, czy to stwarzając iluzję przestrzeni, czy też tak budując kompozycję, aby określony element przyciągnął wzrok patrzącego.

 


Malarze barokowi wypełniali freskami całe wnętrza, ściany i sufity; stojąc wobec nich widz ma wrażenie własnej obecności w przedstawionej scenie. Tu jednak mamy sytuację dosłowną: naprawdę chodzimy po obrazie.

 

Wystawa Leona Tarasiewicza w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej

W czwartek, 2 maja 2013 roku, w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej otwarta została wystawa malarstwa Leona Tarasewicza. Widzowie stąpali po wielkim, zajmującym 250 m kw podłogi “obrazie”. Jej finał odbędzie się w czwartek, 13 czerwca br., kiedy to Leon Tarasewicz w wydazeniu pt.: “Powrót do bieli”, artysta zamaluje na biało swoje dzieło.

O wystawie

Artysta użył metody action painting, zapoczątkowanej przez Jacksona Pollocka w latach 50. XX wieku. Jednak w przeciwieństwie do amerykańskiego artysty Leon Tarasewicz nie wybiera fragmentu zamalowanego płótna, nie wycina i nie umieszcza w ramach. Wręcz przeciwnie: nie zgadza się na kawałkowanie swojej kompozycji, ma ona działać całością. Ma ogarniać osobę wchodzącą w jej przestrzeń, wywoływać emocje, ale też budzić refleksję.

Ekspresyjnie pomalowana podłoga „wchodzi” na mury. Raz – poprzez odbicie koloru, jakby łunę na białej ścianie; dwa – przez ślady gestu malarskiego, który zatarł granicę między poziomem i pionem. To pierwsza realizacja horyzontalna Leona Tarasewicza, w której użył takiego zabiegu. Nadaje ona dziełu niezwykłego dramatyzmu; w połączeniu z czerwoną łuną na końcu sali budzi niepokój.

1_Leon_Tarasewicz_w_trakcie_realizacji_malarskiej_w_Galerii_Bielskiej_BWA_30.04.2013_fot._Krzysztof_Morcinek_a
 Leon Tarasewicz w trakcie realizacji malarskiej w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała 30.04.2013, fot. Krzysztof Morcinek
2_Leon_Tarasewicz_w_trakcie_realizacji_malarskiej_w_Galerii_Bielskiej_BWA_30.04.2013_fot._Krzysztof_Morcinek_a
 Leon Tarasewicz w trakcie realizacji malarskiej w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała 30.04.2013, fot. Krzysztof Morcinek

 

Artysta odnosi swoją realizację w Galerii Bielskiej BWA do przeszłości tego miejsca. Tu, w latach 1881–1939 stała synagoga, spalona po wkroczeniu hitlerowców do Bielska1. Po wojnie, w 1960 roku, na części placu po synagodze zbudowano galerię sztuki współczesnej2. Mimo więc utracenia sakralnego charakteru, miejsce to zostało oddane sztuce, uchronione od komercjalizacji. Przez ponad 50 lat całe pokolenia artystów miały możność prezentowania tu swojej twórczości. Zwłaszcza malarstwo święci tu swoje triumfy, choćby za sprawą Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”3. Tę historię przywołuje Leon Tarasewicz, skupiając się na całej powierzchni, dotykając pędzlem, ale i rękoma, każdego fragmentu tej ziemi, symbolicznego obszaru, po którym kiedyś chodzili wierni modlący się, a potem widzowie wystaw przeżywający sztukę.

3_Leon_Tarasewicz_w_trakcie_realizacji_malarskiej_w_Galerii_Bielskiej_BWA_30.04.2013_fot._Krzysztof_Morcinek_a
 Leon Tarasewicz w trakcie realizacji malarskiej w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała 30.04.2013, fot. Krzysztof Morcinek
4_Leon_Tarasewicz_w_trakcie_realizacji_malarskiej_w_Galerii_Bielskiej_BWA_30.04.2013_fot._Krzysztof_Morcinek_a
 Leon Tarasewicz w trakcie realizacji malarskiej w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała 30.04.2013, fot. Krzysztof Morcinek


Użyte przez artystę kolory należą do jego ulubionych barw czystych, mieszanych przez niego już na miejscu, jak na palecie. Tłem jest przede wszystkim kolor żółty, którego jednym z odniesień jest judaizm; jasna czerwień przechodząca w róż wnosi niepokój, być może pamięć dramatu 1939 roku. Pamiętając o tych uwarunkowaniach historycznych nie ma jednak przeszkód, aby odczuwać tę wielobarwną feerię kolorów jak ogromną łąkę pełną kwiatów lub – po prostu – jak ogromny obraz, po którym można chodzić napawając się intensywnością każdej plamy barwnej.
Strukturę malarskiej materii artysta skonfrontował z rzeczywistością tego, co na zewnątrz: okna, które dwa lata temu zniknęły z przestrzeni górnej sali teraz powróciły w „wersji cyfrowej” – jako wideoprojekcja zarejestrowanego obrazu ulicy Mickiewicza – dokładnie tych miejsc, które znajdują się za ścianą. Codzienne życie biegnie więc nadal tuż obok, sztuka zaprasza do kontemplacji i wyciszenia”.

 

6_Leon_Tarasewicz_Malarstwo_Galeria_Bielska_BWA_2.05.3013_wernisaz_wystawy_fot._K._Morcinek_a
 Leon Tarasewicz, Malarstwo, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała  2.05.3013, wernisaż wystawy, fot. Krzysztof Morcinek

--------------------------

1 Synagoga w Bielsku (ul. Mickiewicza 25) została wybudowana w latach 1879-1881, według projektu bielskiego architekta Karola Korna i Ludwiga Schöne w stylu mauretańskim. Wykonawcą prac była bialska firma Emanuela Rosta. Była to synagoga reformowana, tzw. Tempel. W połowie września 1939 roku Niemcy podłożyli w budynku materiały łatwopalne i wybuchowe (podobnie jak w stojącym obok Żydowskim Domu Ludowym i dwóch innych synagogach w Bielsku i Białej) – i nie dopuścili straży pożarnej. Budynki płonęły wiele dni.

 

2 Galerii zajęła wschodnią część placu; część zachodnia pozostała niezabudowana. Parterowy budynek, nazywany początkowo Pawilonem Plastyków, w latach 70. przekształcony w Biuro Wystaw Artystycznych, został nadbudowany w 1989 roku, uzyskując m.in. górną salę.

 

3 „Bielska Jesień” organizowana niezmiennie w tym miejscu od 1962 roku, początkowo miała formę corocznych Ogólnopolskich Konkursów Malarstwa Współczesnego, od 1995 roku odbywa się w cyklu dwuletnim.

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę
« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
  1. Nowe
  2. Komentarze
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
Ceramika Cationo - laureat Red Dot Award 2014
Eva Minge projektuje wyposażenie łazienki
  • 1
  • 2
Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

VOX laureatem IF DESIGN AWARD

VOX laureatem IF DESIGN AWARD

środa, 11 marzec 2015

  • 1
  • 2
Meble ogrodowe

Meble ogrodowe

czwartek, 07 czerwiec 2018

Krzesła Chat

Krzesła Chat

wtorek, 07 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Łódź Design Festival 2018

Łódź Design Festival 2018

piątek, 13 kwiecień 2018

Copper and the Home - konkurs dla projektantów

Copper and the Home -…

piątek, 13 kwiecień 2018

Szukaj

Podpórki i wsporniki pod półki

Podpórki i wsporniki pod półki

wtorek, 31 lipiec 2018

Dobre strony www

Login or Register