Menu
Tablet menu

Różyc Bazaristan

Różyc Bazaristan to instalacja przestrzenna, której autorką jest Aleksandra Wasilkowska. Architektka przeniosła przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie przedwojenne zabudowania targowiska bazaru Różyckiego. Po zakończeniu projektu zabudowania wrócą na swoje dawne miejsce.

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy Joty Castro. Jest to makieta projektu przebudowy samego Bazaru Różyckiego. Projekt będzie zmieniać się i rozwijać się do samego końca wystawy Slow Future i wydarzeń w Zielonym Jazdowie.

2. Rozyc Bazaristan fot. Bartosz Gorka sztuka wspolczesna
Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

 

3. Rozyc Bazaristan fot. Bartosz Gorka sztuka wspolczesna
Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

 

5. Rozyc Bazaristan fot. Bartosz Gorka sztuka wspolczesna
Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka

 

1. Rozyc Bazaristan fot. Bartosz Gorka sztuka wspolczesna
Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów; fot.: Bartosz Górka
 
  

Zielony Jazdów

Jest to niezwykły, letni projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W edycji lato 2013 trwać od 27 czerwca – 14 września 2014 roku pod hasłem „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”. Tematem przewodnim będą związki ekologii z ekonomią. Poprzez specjalne warsztaty, wykłady, dyskusje i debaty organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom zagadnienie ekonomii ekologicznej i modeli gospodarczych odmiennych od dominującego.


Zielony Jazdów to również obiekt rekreacyjny, który jest miejscem spotkań towarzyskich,  sceną koncertową, kinem plenerowym i przestrzenią, w której refleksja nad ekologią łączy się ze sztuką i zdrowym stylem życia.


Przestrzeń Zielonego Jazdowa każdego roku współtworzą pawilony będące realizacjami znanych twórców, którzy w swoich projektach zawierają nowoczesny design i ekologiczne rozwiązania. Pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję w pierwszej edycji projektu trwale wpisał się w stołeczny krajobraz jako letnia, plenerowa kawiarnia. Projekt pawilonu  z 2013 roku został zrealizowany przez włoskie studio Avatar Architettura, specjalizujące się w architekturze ekologicznej i używające innowacyjnych technik recyklingu.

-----------------------------------------

Aleksandra Wasilkowska  (1978) – architektka, wiceprezeska OW SARP, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d'Architecture de Bretagne we Francji. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche, od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant). Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki. W 2009 ukazała się jej książka „Warszawa jako struktura emergentna”, która powstała we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem w ramach cyklu Ekspektatywa (wyd. Fundacji Bęc Zmiana), a w 2013 ukazała się jej nowa publikacja – „Architektura Cienia” o architekturze, sztuce i ekonomii (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń). Jej projekty i instalacje były realizowane min. przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodową Galerię Sztuki Zachęta, Instytucie Awngardy, Centrach Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei. Obecnie pracuje nad nowym projektem istniejącego bazaru na ul. Ptasiej we Wrocławiu oraz rozbudową i odnową Bazaru Różyckiego w Warszawie.

Oceń ten artykuł
(21 głosów)
Powrót na górę
Ściany w stylu Art Deco

Ściany w stylu Art Deco

czwartek, 11 marzec 2021

  1. Nowe
  2. Komentarze
Ściany w stylu Art Deco
miska WC SAVE!
Technologia gaz-pod-szkłem
Lampy PUFF-BUFF
Kolorowe grzejniki
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015

NSP " color2"

  • 1
  • 2
Kreatywne meble do przechowywania

Kreatywne meble do przechowywania

środa, 17 luty 2021

Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

  • 1
  • 2
Projekty Paoli Navone

Projekty Paoli Navone

poniedziałek, 08 marzec 2021

Stoły i stoliki Spell

Stoły i stoliki Spell

poniedziałek, 15 luty 2021

  • 1
  • 2
Wystawa „Young Design 2020 - Młodzi projektanci wczoraj i dziś”.

Wystawa „Young Design 2020 -…

czwartek, 25 luty 2021

Targi MEBLE POLSKA i HOME DECOR w maju tylko ONLINE

Targi MEBLE POLSKA i HOME…

środa, 24 luty 2021

Szukaj

Dobre strony www

Login or Register