Menu
Tablet menu

Podłogi w galeriach sztuki

Miejsca, gdzie sztuka spotyka się z odbiorcą, to wyjątkowe, intymne przestrzenie, w których każdy element wyposażenia wnętrza wpływa na odbiór i interpretację prezentowanych dzieł. Podłogi mogą uzupełniać wystawy, wzmacniając artystyczne doznania odwiedzających, ale jednocześnie same mogą stanowić niezależny element ekspozycji.

Oto kilka przykładów niesamowitych miejsc, w których wykładziny dywanowe Ege stanowiły integralną część sztuki współczesnej.

Sztuka wysoka

Od samego początku sztuka i ścisła współpraca z artystami stanowiły ważną część podstawowych wartości Ege. Mads Eg Damgaard, założyciel marki, był pionierem w łączeniu biznesu z unikalnym designem, sztuką współczesną oraz architekturą międzynarodową i podkreślał, że przemysł i artyści potrzebują siebie nawzajem. Uważał, że kreatywni ludzie mogą podnieść jakość produkcji, a branża zapewni artystom pracę. Dla Madsa Eg Damgaarda ważne było dostarczenie ludziom - czystej sztuki.

Duński producent wykładzin od lat dba o to, żeby współczesne trendy wykorzystywać przy projektowaniu swoich kolekcji. Marka nie tylko za nimi podąża, ale przede wszystkim sama je tworzy! Dzieje się tak dzięki wieloletniej współpracy z osobowościami ze świata designu i mody, takimi jak Tom Dixon, Christian Lacroix czy Jean Paul Gaultier. Ege jest także obecna w świątyniach sztuki - muzeach - w których staje się integralnym elementem wystaw. Marka, tworząca modę podłogową, jednocześnie wspiera sztukę współczesną.

Wystawa Hyper Real w Coal Office, nowej siedzibie Toma Dixona w Londynie fot. Aitor Santome i Tom Dixon Studio, mat. pras. EGE carpets
Wystawa Hyper Real w Coal Office, nowej siedzibie Toma Dixona w Londynie fot. Aitor Santome i Tom Dixon Studio, mat. pras. EGE carpets
Wystawa Hyper Real w Coal Office, nowej siedzibie Toma Dixona w Londynie fot. Aitor Santome i Tom Dixon Studio, mat. pras. EGE carpets
Wystawa Hyper Real w Coal Office, nowej siedzibie Toma Dixona w Londynie fot. Aitor Santome i Tom Dixon Studio, mat. pras. EGE carpets

 

Wnętrza pełne narracji

Każda przestrzeń sztuki opowiada pewną historię, a elementy wyposażenia wnętrz są jej częścią i jednym z rozdziałów, który - odpowiednio napisany - wywoła w odbiorcach pożądane przeżycia estetyczne. Podłogi w takich miejscach są jak duże płótna, a wykładzina może stać się największym  - i najpiękniejszym - obrazem artystycznego wyrazu. Dobrze dobrane wpływają nie tylko na energię danej przestrzeni, ale potęgują także wrażenia estetyczne. Marka Ege często wspiera sztukę wysoką, czego przykładem są liczne wystawy.

 

„Pozwól mi wejść”

Ry David Bradley i Jon Rafman - to artyści, poszukujący w swojej codziennej pracy odpowiedzi na pytanie, jak technologia wpływa na naszą percepcję sztuki. Obecnie ich wystawę - „Letmein” - można podziwiać w HEART - Herning Museum of Contemporary Art w Danii (uznany przez amerykański magazyn Architectural Record jednym z 125. najważniejszych budynków na świecie).

W instalacji, o łącznej powierzchni 2 000 mkw, wykonane na zamówienie wykładziny ścienne oraz podłogowe zestawiono z nowoczesnymi technologiami. Artyści proponują w ten sposób nowe spojrzenie na charakter naszej ciągłej - i wszechobecnej - interakcji z mediami cyfrowymi. Wystawa „Letmein” potrwa do 17. lutego 2019 roku.

Wystawa Letmein fot. Ole Jrgensen, mat. pras. EGE carpets
Wystawa Letmein fot. Ole Jrgensen, mat. pras. EGE carpets

„50 peruk Warhola”

Wystawę, autorstwa Alex’a Da Corte, artysty pop-art, oparto na pamiątkach z osobistego archiwum Andy'ego Warhola w Pittsburgu. Zbierając ponad 300 000 przedmiotów, Warhol stworzył z pewnością interesującą, prywatną kolekcję, z której aż 111 obiektów, w tym 50 peruk, zaprezentowano w HEART - Herning Museum of Contemporary. Wystawę dopełniły wykładziny Ege m.in.: z oszałamiającym, przeskalowanym motywem róży, odzwierciedlającym fascynację Da Corte tym kwiatem. Wykładzina dodała wnętrzu intymności, ciepła, a wszystko po to, aby wywołać w zwiedzających wystawę uczucie bezpieczeństwa.


Wystawa 50 peruk Warhola, mat. pras. EGE carpets

„Na powierzchni”

On the Surfaceto wystawa-retrospektywa, zorganizowana przez pracownię architektoniczną Metis, należącą do Marka Dorriana i Adriana Hawkera. Metis zajmuje się sztuką, architekturą i urbanistyką, starając się tworzyć wielowarstwowe dzieła. Twórcy podchodzą do miast w sposób krytyczny, ale jednocześnie poetycki. Wystawa miała charakter spaceru po fragmentach przestrzeni architektonicznych i przedstawiała 7 projektów pracowni, począwszy od instalacji, a skończywszy na dużych projektach restrukturyzacji miast. Wszystko to przeniesiono także na wykładziny dywanowe, umożliwiając odwiedzającym spojrzenie na projekty z innej perspektywy. 


Wystawa 'On the Surface' pracowni Metis, mat. pras. EGE carpets

„Bez ograniczeń”

Wystawa „No limits” przedstawiała prace jednego z najbardziej wpływowych fotografów na świecie - Mario Testino. Testino tworzy ikoniczne wizerunki supermodelek, muzyków, aktorów i członków rodziny królewskiej, przedstawiając ich wrażliwość, zmysłowość, intymność. W przypadku tej ekspozycji, Ege zaprojektowało specjalną wykładzinę, zamontowaną na historycznych schodach muzeum GL Strand w Kopenhadze. 3 kondygnacje wystawy zachęcały odwiedzających do spaceru śladami dzieł fotografa.

No limits - Mario Testino, mat. pras. EGE Carpets
No limits - Mario Testino, mat. pras. EGE Carpets

Wykładziny w przestrzeniach publicznych

Wykładziny coraz wyraźniej akcentują swoją obecność w przestrzeniach publicznych. Stanowią istotny element całej kompozycji, jak w przypadku wystawy ‘Jorn+Munch’ w Muzeum Jorn w Silkeborg, ukazującej sztukę dwóch nordyckich artystów - Asgera Jorn’a oraz Edvarda Munch’a. Malarze w swojej twórczości wyrażali emocjonalne wyzwania, przed jakimi stoi każda istota ludzka: miłość, seks, piękno, nieporozumienie, smutek i śmierć. Wystawę dopełniła duża, miękka, kolorowa powierzchnia od Ege. Kolory wykładziny korespondowały z kolorystyką obrazów, a jednocześnie jej wzór wyznaczał trasę zwiedzania.

Dywan zachęca zwiedzającego do podróży przez kolorowy świat, który wprowadza odbiorców w nowe doznania wizualne. Ponadto ma praktyczną funkcję, którą jest delikatne prowadzenie zwiedzających przez wystawę - podsumowała współczesna artystka, malarka i projektantka dywanu Malene Landgreen.

'Tsunami with dancefloor by John Krner, mat. pras. EGE carpets
'Tsunami with dancefloor by John Krner, mat. pras. EGE carpets
'Tsunami with dancefloor by John Krner, mat. pras. EGE carpets
Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register