Menu
Tablet menu

Styl holenderski we wnętrzach

Wyróżnikiem stylu holenderskiego jest połączenie współczesnych trendów we wzornictwie z tradycją, wygodą i ponadczasowością. Cechy te można znaleźć w projektach  naczyń, elementów dekoracyjnych, w meblach. Przedmioty zaprojektowane przez holendrów wyróżniają się specyficzną ornamentyką, materiałem, oryginalnym detalem i stonowaną kolorystyką.


Holenderski design tworzy we wnętrzach naturalną, bezpretensjonalną i przytulną atmosferę. Jego uniwersalność powoduje, że dobrze komponuje się on z meblami i dodatkami dekoracyjnymi o historycznym rodowodzie i bardziej ozdobnych formach. Antycznych sprzętów nie stosuje się jednak wiele – dlatego we wnętrzach nie panuje  eklektyczna mieszanka. Przeciwnie, pomieszczenia są nieprzeładowane, przestronne i pełne światła wpadającego przez duże, niczym nieprzesłaniane okna, w których zasłony są wręcz zabronione.  Na parapetach, co najwyżej można postawić rośliny doniczkowe.

Cechy charakterystyczne holenderskiego designu

 • Naturalne materiały

Tworzywa naturalne są tu bezkonkurencyjne, w tym przede wszystkim drewno; najlepiej surowe i niezbyt starannie wykończone (z sękami, o nierównych krawędziach, co dodatkowo podkreśla jego naturalny wygląd), ceramika, szkło, plecionki roślinne, skóry (na ogół wyglądające jakby służyły już kolejnemu pokoleniu użytkowników). Powodzeniem cieszą się również surowce z recyklingu. Jest to także związane z dużą świadomością ekologiczną i troską o środowisko naturalne wśród  holenderskich designerów.  Wraz z modą na lofty pojawiały się także beton i metal.  

wnętrza w stylu holenderskim, źróło: Dutch house
wnętrza w stylu holenderskim, źródło: Dutch house
 • Formy i wzory

Trend inspirowany przyrodą wynika z proekologicznego nastawienia twórców. Meble i dodatki często mają organiczne kształty, przypominające te występujące w naturze, ale nie są też rzadkością kubiczne formy, charakterystyczne dla minimalistycznych trendów. Wiele projektów odwołuje się do wiejskiej tradycji – unowocześniona wersja dawnych topornych stołów, stołków, krzeseł i innych sprzętów wytworzonych niewprawną ręką. Lampy natomiast często mają klosze przypominające oprawy przemysłowe, które świetnie komponują się z omówionymi wyżej formami.

Obecne są także dynamiczne wzory geometryczne, abstrakcyjne i typograficzne, czyli kompozycje z liter, napisy, sentencje.

Ostatnio Holendrzy proponują także motywy dekoracyjne inspirowane ornamentami typowymi dla orientalnych dywanów. Nie kopiują ich jednak wiernie, tylko ledwie zaznaczoną kreską i rozmazaną kolorystyką oddają ich ducha.   

wnętrza w stylu holenderskim, źróło: Dutch house
wnętrza w stylu holenderskim, źródło: Dutch house
 • Rękodzieło

Wiele mebli i przedmiotów to dzieła ludzkich rąk, które powstają tradycyjnymi metodami, bez energochłonnych maszyn. Dodatkowym ich atutem jest niepowtarzalność, odróżniająca je od nieskazitelnych, ale jednakowych wyrobów produkowanych na skalę przemysłową.

wnętrza w stylu holenderskim, źródło: Dutch house

wnętrza w stylu holenderskim, źródło: Dutch house
 •  Stonowana kolorystyka

Meble utrzymane są na ogół w bieli i odcieniach szarości. W dodatkach natomiast pojawiają się bardziej wyraziste barwy, ale niezbyt mocne, jak wszelkie pastele i złamane odcienie czerwieni, zieleni czy błękitów.

wnętrza w stylu holenderskim, źródło: Dutch house
wnętrza w stylu holenderskim, źródło: Dutch house

Holenderski współczesny design

Ogromny wpływ na dzisiejszych designerów z Holandii wywarła działająca w tym kraju od 1993 roku słynna na całym świecie grupa Droog Design, skupiająca takich twórców, jak Marcel Wanders, Maarten Baas, Hella Jongerus, Tejo Remy. Projektowali oni kontrowersyjne meble i dodatki, które były niejako zaprzeczeniem tradycyjnych funkcji przedmiotów. Ich kultowe dzieła to np. komoda Tejo Remy’ego – stos szuflad przewiązanych sznurkiem czy „supłowe” krzesło Marcela Wandersa wyglądające jak uplecione z grubej włóczki. Dziedzictwem tej grupy jest właśnie dzisiejsze kreatywne podejście do formy i eksperymentowanie z materiałami, z tym że obecne projekty charakteryzują się znacznie poważniejszym podejściem do funkcjonalności i dużo większą prostotą.

Dutch house

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(35 głosów)
Powrót na górę
 1. Nowe
 2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
 • 1
 • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

 • 1
 • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

 • 1
 • 2
Raport Wzorniczy 2019 z targów Salone del Mobile

Raport Wzorniczy 2019 z targów…

czwartek, 18 lipiec 2019

Meble tapicerowane - jak o nie dbać.

Meble tapicerowane - jak o…

środa, 17 lipiec 2019

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register