Menu
Tablet menu

NASZ - wystawa polskiego wzornictwa w Stanach Zdjednoczonych

NASZ, pierwsza kompleksowa wystawa polskiego wzornictwa w Stanach Zjednoczonych, która odbyła się w dniach 16-19 maja 2014 roku, w ramach festiwalu Wanted Design w Nowym Jorku.

Jest efektem projektu badawczo-rozwojowego zainicjowanego przez kuratorów Gosię i Tomka Rygalików, których ideą było ukazanie transformacji przedmiotów użytkowych w obiekty mające wartość artystyczną. Wśród autorów prac  znaleźć można między innymi nazwiska Marka Cecuły, Piotra Kuchcińskiego, Tomka i Gosi Rygalików,  Agaty „Endo” Nowickiej,  Jakuba Sobiepanka.

Do wystawy w Nowym Jorku stworzona została także aplikacja NASZ autorstwa Circus Digitalis, dzięki której również polska publiczność może zobaczyć prace wszystkich artystów biorących udział w tym projekcie. Jest to cyfrowe odbiciem nowojorskiej wystawy - prezentuje 19 prac autorstwa uznanych postaci w dziedzinie projektowania produktu, grafiki, ilustracji i typografii, a także studentów wzornictwa, producentów i artystów, oddaje w pełni wygląd i charakter prezentowanych prac, a także idee i założenia projektantów i kuratorów.

Prace można obejrzeć z dowolnej strony w fotorealistycznej jakości. Jest dostępna do bezpłatnego pobrania na platformie Apple Appstore od 29 maja 2014 roku.

01 polskie wzornictwo NASZ

05 polskie wzornictwo NASZ

06 polskie wzornictwo NASZ

polskie wzornictwo NASZ

 

TEKST KURATORSKI WYSTAWY NASZ

Wiele produktów codziennego użytku pozostaje niedocenionych. Są skromne, pospolite i wszechobecne. Ich piękno tkwi w spójności, szczerości i prostocie. Ich głównym celem jest przetrwać próbę czasu. Tworzenie ich jest największym wyzwaniem dla projektanta. Kolekcja ta jest wynikiem poszukiwań przedmiotów o autentycznych założeniach, bez nadmiaru i udziwniania. Na wybór składają się produkty, które odniosły sukces w zupełnie nowych odsłonach w zestawieniu z premierowymi projektami o niezbadanym jeszcze potencjale. 

Kolekcja NASZ powstała jako projekt badawczo-rozwojowy, swoisty katalizator pracy twórczej skoncentrowanej na zaradnym projektowaniu. Zaradność to cecha zazwyczaj nabywana w czasach niedostatku, która skonfrontowana z możliwościami współczesnego rzemiosła i zaawansowanego, innowacyjnego przemysłu staje się unikalną strategią projektową o nieocenionym potencjale.NASZ to kameralna, przekrojowa kolekcja współczesnego wzornictwa, na którą składają się przedmioty zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. NASZ to kolekcja spójna, a jednocześnie wielowątkowa, oddziałująca na wielu płaszczyznach. Współtworzą ją uznani projektanci produktu, grafiki użytkowej, ilustracji, typografii oraz multimediów, studenci wzornictwa, a także producenci i rzemieślnicy.                              

NASZ to parasol dla twórczych działań. Wszystkie prezentowane projekty są unikalne, dedykowane tej kolekcji – jedne są modyfikacją bądź rozwojem istniejących produktów, inne powstały specjalnie na tę okazję.

W projektach graficznych, które powstały specjalnie dla kolekcji NASZ, znajdujemy odwołania do najlepszych polskich tradycji, a sposób ich prezentacji zaciera granice pomiędzy grafiką a produktem.

Lubimy, gdy przedmioty codziennego użytku są cichymi bohaterami drugiego planu. Stąd dobór naturalnych materiałów i wykończeń oraz stonowana, neutralna kolorystyka. Kolekcja jest spójna wizualnie oraz ideowo – NASZ design jest szczery, zaradny i ponadczasowy.

Gosia Rygalik i Tomek Rygalik / Studio Rygalik

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Smart baby lunch Festiwal Tkanin »
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

  • 1
  • 2
Raport Wzorniczy 2019 z targów Salone del Mobile

Raport Wzorniczy 2019 z targów…

czwartek, 18 lipiec 2019

Meble tapicerowane - jak o nie dbać.

Meble tapicerowane - jak o…

środa, 17 lipiec 2019

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register