Menu
Tablet menu

Festiwal Tkanin

Od 14 do 16 listopada 2014 w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę. W programie specjalnie zaprojektowana wystawa, warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, działania w przestrzeni miejskiej.

Festiwal to ludzie – twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę – projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin, np. Andre Stevensa – dyrektora artystycznego holenderskiego KKOBE. Festiwal odwiedzi też dr Andrew Hebden – wykładowca znanej, angielskiej szkoły artystycznej. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny pokazując swoje spektakle na całym świecie.

Przemilczane możliwości

Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu. Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz światowych trendów, możliwości projektowych i użytkowych, jakie na co dzień stwarza tkanina. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską – w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas. Aby tego doświadczyć, mieszkańcy Poznania na małych skrawkach materiału będą zapisywać swoje życzenia i wieszać je na drzewach. Ambicją organizatorów jest także włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa. Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie „zaznaczy swoją obecność” w spotkaniu przy kawie w restauracji, natkniemy się na nią także w muzeum, w parku czy na uczelni. Punktem centralnym wydarzenia będzie wernisaż wystawy tkanin. Zainauguruje go artystyczny performance grupy ID Textile oraz kuratorskie oprowadzanie.

AleksandraGaca ArchitextilesArtPanel AleksandraGaca BLOKO 2014 2 foto A.Gaca
 Aleksandra Gaca - ArchitextilesArtPanel; fot.: A.Gaca

 

Kontekstualność – tekstualność

Temat tegorocznego festiwalu – „Konteksty”, pokazuje różne oblicza, w których pojawia się codziennie tkanina. Oprócz uczestniczenia w codzienności: obicia kanap, tekstyliów czy ubrań tkanina może stać się zaskakującym tworzywem twórczym, ciekawym pomysłem na stworzenie nowej marki, a nawet... skutecznym narzędziem marketingowym. Wydzielono kilka obszarów tematycznych, wokół których skupiać się będą panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami, debaty, wystawa, warsztaty oraz działania artystyczne.

• Tkanina codzienna – „niewidzialny” uczestnik życia
• Nowe spojrzenie na dekoracyjny aspekt tkanin – pokazanie różnych kontekstów, kolorów, funkcji i struktur
• Możliwości stylizacyjne tkaniny – zmiana rzeczywistości
• Wpływ tkaniny na otoczenie – tkanina jako plastyczny budulec
• Tkanina jako środek artystycznego wyrazu – inspiracje
• Skuteczne narzędzie marketingowe – tkanina i jej wpływ na pozycjonowanie i wartość przedmiotów lub usług.

AleksandraGaca Architextiles fabric ONDO golden line foto A.Gaca
 Aleksandra Gaca - Architextiles fabric ONDO - golden line; fot.: A.Gaca

 

Tkanina na uniwersytecie

Chyba trudno sobie wyobrazić jak wiele kontekstów i obszarów edukacyjnych tak naprawdę tworzy tkanina. To ogromny obszar konkretnej wiedzy, który podczas Festiwalu reprezentowany będzie serią ciekawych wykładów. Jest w czym wybierać, bo wykładać będą wszyscy goście specjalni: dr Dorota Taranek opowie o żakardach, Aleksandra Gaca o trójwymiarowych, akustycznych tkaninach ARCHITEXTILLES, a grupa ID TEXTILLE przybliży zagadnienie tkaniny multimedialnej. Gościem specjalnym będzie też Andre Stevens, który wystąpi z wykładem “Textile Styling”, swoją obecność potwierdził też dr Andrew Hebden – wykładowca jednej z najbardziej znanych szkół artystycznych w Anglii.

AleksandraGaca Architextiles fabric ONDO white foto A.Gaca
 Aleksandra Gaca - Architextiles fabric ONDO - golden line; fot.: A.Gaca

 

 

Poznajmy się bliżej

Festiwal Tkanin nie jest wydarzeniem branżowym, choć oczywiście będzie można spotkać na nim producentów tkanin czy projektantów. To przede wszystkim okazja, żeby każdy, nie tylko profesjonalista, mógł o tkaninie dowiedzieć się czegoś więcej. Stąd dbałość o to, aby stworzyć ofertę warsztatową absolutnie dla wszystkich. Znajdą się w niej warsztaty z druku jedwabnych apaszek, które będą własnoręcznie dekorowane wzorami (poprowadzi Justyna Medoń – artystka i pasjonatka pracy z tkaninami), warsztat z doboru wzorów (prowadzi Ewa Kostera, wstęp wolny), czy spotkanie o baśniowym tytule: Wątek i Osnowa czyli tajemnice tkackiego krosna, które poprowadzą Witold Przewoźny i Lucyna Grupa w Muzeum Etnograficznym.

AleksandraGaca Architextiles Floro bleu-gray 1 foto A.Gaca
 Aleksandra Gaca - Architextiles - Floro bleu-gray; fot.: A.Gaca

 

Pobawmy się z tkaniną!

Dzieci też mogą zająć się tkaniną! Wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach z naturalnego barwienia tkanin prowadzonych przez Natalię Całus (wstęp wolny!), lub wspólnie pobawić się w Krainie Tkanin specjalnie zorganizowanej na tę okazję przez Warsztaty Agaty, gdzie będą poznawać wielość faktur i kolorów (to propozycja dla najmłodszych).

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, udział w warsztatach i potwierdzenie wzięcia udziału w wykładzie należy zgłaszać pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując temat wykładu lub warsztatu.

Dokładny program Festiwalu Tkanin, zaprzyjaźnione, związane z Festiwalem miejsca w przestrzeni Poznania oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.festiwaltkanin.pl


Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(37 głosów)
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

  • 1
  • 2
Raport Wzorniczy 2019 z targów Salone del Mobile

Raport Wzorniczy 2019 z targów…

czwartek, 18 lipiec 2019

Meble tapicerowane - jak o nie dbać.

Meble tapicerowane - jak o…

środa, 17 lipiec 2019

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register