Menu
Tablet menu

Arena Design 2015

 

Siódma edycja wydarzenia arena DESIGN, która odbędzie się w dniach 17-20 lutego 2015 roku, kontynuować będzie motyw materiałów w kontekście innowacyjnych poszukiwań.

Na jakim etapie procesu projektowego wybierany jest materiał, z którego powstanie produkt, a może to materiał jest inspiracją dla jego powstania? Jakie materiały są obecnie najbardziej pożądane wśród producentów, a na jakie stawiają projektanci? Jaka jest rola projektanta? Czy nadal jego zadaniem jest zaprojektowanie produktu, czy pełni on dziś również rolę wizjonera, wynalazcy i technologa w jednym? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas wydarzenia arena DESIGN 2015.

 

Eksperci o innowacjach

 

O materiałach opowiadać będą zaproszeni eksperci – europejskie sławy designu, polscy projektanci, producenci i  trendwatcherzy. Ich znaczenie w procesie projektowym produkcyjnym przybliży gość specjalny arena DESIGN 2015 - Edward Barber ze studia Barber & Osgerby, jednego z najczęściej nagradzanych i najchętniej zatrudnianych na świecie. W 2001 roku Edward Barber i Jay Osgerby założyli Universal Design Studio uznawane obecnie jest za jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie firm projektowych w dziedzinie projektowania produktu, architektury, projektowania wnętrz i wystaw.

 

Nowe materiały – Nowe Nawyki – Produkty przyszłości – to temat wykładu Ineke Hans, uważanej
za wiodącą holenderską projektantkę, cenioną za racjonalne podejście do projektowania hybrydowego z naciskiem na szczegóły, funkcję, klarowność i lokalność. Innowacje w materiałach i technikach produkcji oraz ponowne przemyślenia dotyczące wartości i zwyczajów stały się dla Ineke kluczową stymulacją w jej nowych projektach, czyniąc je wielowarstwowymi, zabawnymi i społecznymi.

 

Design i innowacje w praktyce. Sukces rynkowy a budowanie wizerunku w meblarstwie” to tytuł panelu dyskusyjnego przygotowanego we współpracy z firmą PFLEIDERER i Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli. Czy polscy producenci mebli mogliby osiągać lepsze wyniki finansowe, gdyby ich produkty były bardziej atrakcyjne wzorniczo, zaawansowane technologicznie i adresowane do wyższych segmentów rynku? Jak zmiana postrzegania produktu i firmy przekłada się na budowę pozycję firmy na rynku krajowym oraz na rynkach eksportowych? Na te pytania postarają się udzielić odpowiedzi uczestnicy panelu: Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha, Marek Hryniewicki, redaktor naczelny Meble Biznes.pl, Tomasz Wiktorski z B +R Studio, reprezentanci OIGPM oraz prezesi firm meblowych.

 

Spontaniczne instalacje miejskie na pograniczu designu, architektury i sztuki, zaprojektowane,
by angażować – to domena Izy Bołoz, polskiej projektantki z dyplomem Design Academy Eindhoven. Jej wykład drugiego dnia arena DESIGN będzie niecodziennym, pełnym mądrości i humoru spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.

 

Warsztaty z oprogramowania AUTODESK, panele dyskusyjne z udziałem projektantów oraz konsultacje przygotowuje Grupa VOX, Concordia Design oraz School of From pod wspólnym szyldem Human Touch Group. Wśród zaproszonych przez Grupę gości znajdą się m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson Cielecka oraz studio Mode:lina architekci.

 

Po zeszłorocznym sukcesie wydarzeń towarzyszących dla architektów podczas arena DESIGN - Międzynarodowe Targi Poznańskie ponownie zaprosiły poznański oddział SARP do organizacji wydarzeń dla tej grupy profesjonalistów. W ramach działań SARP Poznań odbędzie się panel wykładowy z uznanymi zagranicznymi gośćmi, w tym między innymi z Thomasem Krarupem z duńskiej pracowni Cobe oraz z berlińskim architektem Juergenem Mayerem.

 

Innowacyjność, czy niebanalne spojrzenie na stare? Rewolucja, czy ponadczasowość? O niekonwencjonalnym zastosowaniu konwencjonalnych materiałów na podstawie własnych doświadczeń projektowych i akademickich opowie Karol Murlak – absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Spatial Design w Falmouth College of Arts w Wielkiej Brytanii.

 

Premierowe wystawy

 

arena DESIGN to miejsce prezentacji dokonań uczelni kształcących młode pokolenie projektantów. W takie podsumowanie wpisuje się projekt Aleksander Kuczma: progenitura, będący

 

Podczas arena DESIGN zobaczymy także wystawę jubileuszową “10 lat Noti“, której kuratorem jest Piotr Kuchciński. Obchodząca okrągłe urodziny marka od pierwszego projektu konsekwentnie realizuje hasło “Po pierwsze design”. Pracując z najlepszymi polskimi projektantami, a także studentami szkół projektowych współtworzy historię polskiego designu. Meble Noti nagradzane są w licznych konkursach m.in. dwukrotnie wyróżnione Red Dot Design Awards i pokazywane na licznych wystawach designu w Polsce i za granicą. Na wystawie zobaczymy meble wszystkich polskich projektantów współpracujących z marką m.in.: Tomka Rygalika, Tomasza Augustyniaka, Renaty Kalarus, Jerzego Langiera, Grzegorza Niwińskiego, Jerzego Porębskiego, Doroty Koziary, Mikołaja Wierszyłłowskiego, Anny Hreckiej, Małgorzaty Bronikowskiej, studentów UAP, Krystiana Kowalskiego oraz Piotra Kuchcińskiego.

 

Najnowsze rozwiązania materiałowe w oświetleniu zostaną zaprezentowane podczas debiutującej wystawy VIVA LIGHT. Wystawa, której kuratorem jest Małgorzata Ratajczak (Emandes), to inauguracja szerszej inicjatywy skupiającej i aktywizującej środowisko związane z przemysłem oświetleniowym i nie tylko. W jej ramach zaprezentowane zostaną nowości oświetleniowe firm polskich i zagranicznych, które w dziedzinie znakomitego wzorniczo oświetlenia oraz innowacyjnych technik świetlnych, mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami. Pokazane zostaną także obiekty młodych grup projektowych, które zwracają uwagę świeżością podejścia do projektowania, a także nowatorskie materiały lub niekonwencjonalne przykłady zastosowań tradycyjnych. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni m.in.: Acrea, Carpyen, Chors, Cini&Nils, Concreate, Designlab, DPS Group, Emandes, HB Surface, Kabo-Pydo, Martini Light, Miior, Massive Design, NC.ART, Puff-Buff Design, Velt, Vibia.

 

Prestiżowe konkursy

 

Pierwszego dnia arena DESIGN już po raz siódmy jury konkursu TOP DESIGN award 2015 wybierze laureatów spośród 20 finałowych produktów, które w ich ocenie wyróżnia doskonałe wzornictwo. Są to zarówno meble, jak i autobus, nożyczki, drukarka 3D, czy kolekcja odzieży. Wszystkie nominowane do finału prace będzie można podziwiać na specjalnej wystawie TOP DESIGN. Wręczenie statuetek nastąpi podczas Wernisażu arena DESIGN 2015.

 

Nowością tegorocznej edycji arena DESIGN będzie wystawa prac młodych projektantów w ramach pierwszej edycji konkursu PORTA BY ME, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i firmę Porta KMI Poland. Zadaniem uczestników tego konkursu jest zaprojektowanie rozwiązania zamykającego pomieszczenie mieszkalne.

 

 

Więcej: www.arenadesign.pl

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Powrót na górę
  1. Nowe
  2. Komentarze
Modny wzór – marmur i terrazzo
Organiczny design w łazience – nowa generacja kolekcji Aveo Villeroy & Boch
Podpórki i wsporniki pod półki
Przechowywanie w łazience
Kolekcja VAL marki Laufen
Lampa IKEA z prestiżową nagrodą Red Dot 2015
Łazienka w stylu retro
50 lat Cangini&Tucci
Schody bez balustrad i poręczy
Nietypowe blaty kuchenne
Dobry wzór 2014
  • 1
  • 2
Wygodna i praktyczna garderoba

Wygodna i praktyczna garderoba

czwartek, 11 lipiec 2019

Biurko SMATR

Biurko SMATR

środa, 08 lipiec 2015

  • 1
  • 2
Home office - jak zaaranżować domowe biuro?

Home office - jak zaaranżować…

środa, 17 lipiec 2019

Salon - propozycje na 2019 rok

Salon - propozycje na 2019…

piątek, 04 styczeń 2019

Szukaj

  • 1
  • 2
Raport Wzorniczy 2019 z targów Salone del Mobile

Raport Wzorniczy 2019 z targów…

czwartek, 18 lipiec 2019

Meble tapicerowane - jak o nie dbać.

Meble tapicerowane - jak o…

środa, 17 lipiec 2019

Modny wzór – marmur i terrazzo

Modny wzór – marmur i…

czwartek, 18 lipiec 2019

Dobre strony www

Login or Register